6.13 „Mieszkańcy” z serii „Pozytywy”, Zbigniew Libera


#obrazki z komentarzem
 Czarno-białe zdjęcie Zbigniewa Libery Mieszkańcy z cyklu Pozytywy. Jest to zainscenizowana fotografia przedstawiająca kilkanaście uśmiechniętych osób pozujących z rozpiętymi sznurkami do wieszania prania.

Zbigniew Libera, Mieszkańcy, z cyklu Pozytywy, 2003/2004, dzięki uprzejmości artysty.

Biogram: Zbigniew Libera.

 

To zdjęcie dezorientuje. Pokazuje grupę osób ubranych w piżamy, stojących za sznurkiem. Jednocześnie dalekim powidokiem przypomina coś, co jest dobrze znane. Kryje się w nim kompozycja i treść innego zdjęcia: przedstawiającego więźniów wyzwolonego KL Auschwitz-Birkenau.

Więcej na ten temat w dziale Oko.

 

W całej serii, odnoszącej się do ikonicznych zdjęć okrucieństw XX wieku, Zbigniew Libera projektuje „pozytywy” – lekkie wersje utrwalonych przedstawień cierpienia. Czy możliwa jest kultura oparta na pozytywnych emocjach? Czy może nasza współczesność, mnożąc obrazy, wszystko przerabia w popularne pozytywy? A z drugiej strony – jak działa pamięć wizualna, pozwalająca rozpoznać obrazy kryjące się w obrazach?

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.