8. Monitoring

#Obrazki z komentarzem

8.8 Arabska wiosna


#obrazki z komentarzem
 Kolorowe zdjęcie z protestu na placu Tahrir w Kairze. Młodzi Egipcjanie świętują obalenie Husniego Mubaraka. Na pierwszym planie widoczne są młode kobiety w muzułmańskich chustach trzymające w dłoniach telefony komórkowe.

Widok artykułu ze strony bbc.com.uk ze zdjęciem Mohammeda Abeda.

Zobacz pojęcie słaby obraz w dziale Mem.

 

Zobacz pojęcie widzialność.

 

To takie zdjęcia stymulowały społeczną mobilizację podczas wydarzeń Arabskiej Wiosny (2010-2012) i stały się jej symbolem. Pokazywały protestującym ich własną siłę, krążąc poza kontrolą scentralizowanych mediów, takich jak rządowe telewizje. 

Fot. Peter Macdiarmid/Getty Images.

Ale obrazy, nawet jeśli zbierane są z prywatnych komórek i publikowane ze świadomością, że „żadne archiwum nie jest niewinne”, jak robił to choćby egipski kolektyw Mosireen, mogą też coś zasłaniać. Na przykład fakt, że podobne rewolty miały miejsce wcześniej, bez udziału mediów społecznościowych, a także realne polityczne następstwa protestów, czyli ich rozczarowujący brak.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.