6. Archiwum

#Doświadczenia

6.2 Oglądanie ekspozycji


#doświadczenia

Więcej na ten temat w dziale Oko.

 

Wybierz muzeum historyczne w twojej okolicy. To może być muzeum tematyczne, regionalne, miejskie. Ważne, aby do jego ekspozycji (stałej lub tymczasowej) należały materiały archiwalne – np. fotografie, kopie lub oryginały dokumentów prezentowane na ścianach lub w gablotach.
Oglądając wystawę, postaraj się skupić nie na tym, co jest pokazywane, ale jak jest pokazywane. Podobnie jak w patrzeniu przez okno – możesz zwrócić uwagę na widok za szybą lub na smugi i zabrudzenia na szybie.

Spróbuj znaleźć miejsca, które pozwalają zaobserwować, że kuratorzy lub inne osoby przygotowujące wystawę dokonały pewnych – niekoniecznie oczywistych – wyborów w trakcie pracy z archiwum. Jeśli w muzeum nie ma zakazu, fotografuj te miejsca lub detale (np. podpis, zestawienie zdjęć w gablocie, powiększenie kopii fotografii na ścianie). Jeśli jesteś z grupą, poproś, by uczestniczki i uczestnicy podzielili się na mniejsze zespoły i w nich wykonali maksymalnie po pięć zdjęć przedstawiających takie miejsca, a do każdego z nich sformułowali pytanie, np.: dlaczego właśnie ta fotografia została powiększona?, czy w archiwum są inne fotografie reprezentujące to wydarzenie?, dlaczego opis nie uwzględnia autora/autorki fotografii?, dlaczego na zdjęciach jest tak mało kobiet?
Po skończonej pracy obejrzyjcie wszystkie zdjęcia i wymieńcie się spostrzeżeniami. Jeśli to możliwe, poproś osobę pracującą w muzeum lub kurator/kuratorkę wystawy o odpowiedzi na wasze wątpliwości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.