6. Archiwum

#Działania

6.17 „Temat Rzeka”, Agata Połeć


#działania

Biogram: Agata Połeć.

 

W obiegowej opinii Łódź jest miastem, w którym nie ma rzeki. Przynajmniej takiej widocznej. Bo rzeki, które dawniej płynęły przez Łódź, zostały w drodze urbanizacji osuszone lub sprowadzone do podziemnych kanałów.
Temat niewidocznych łódzkich rzek był wielokrotnie podejmowany przez lokalnych artystów i artystki. Jednocześnie nie istnieje żadne miejsce, które zbierałoby i prezentowało efekty ich działań. Tym samym pozostają one rozproszone, a istnienie rzek w Łodzi nadal jest niewidoczne.
Przeprowadziłam poszukiwania zrealizowanych projektów artystycznych dotyczących łódzkich rzek. Artystki i artystów, których projekty znalazłam, zaprosiłam do współtworzenia internetowej biblioteki poświęconej rzekom. Przysłali mi materiały związane z ich projektami: opisy, zdjęcia, filmy, linki do filmów). Tak powstał www.tematrzeka.org.
Temat Rzeka to platforma do archiwizowania inicjatyw zarówno artystycznych (w większości – wizualnych), jak i społecznych, oraz edukacyjnych, których tematem jest rzeka w mieście Łodzi. Do projektu mogą dołączyć się także mieszkańcy, przekazując swoje archiwa dotyczące rzek – zdjęcia, ryciny, wspomnienia. Zdigitalizowanie ich oraz udostępnienie na stronie internetowej sprawi, że nabiorą wartości edukacyjnej – jako zapis tego, jak kiedyś wyglądało miasto.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.