5. Pomnik

#Wprowadzenia

5.5 Mały Powstaniec w Dzień Dziecka

#wprowadzenia
 Zdjęcie przedstawia pomnik Małego Powstańca przy warszawskiej starówce. Wokół pomnika zostały rozstawione kolorowe przedmioty kojarzące się z dzieciństwem: balony, zjeżdżalnia i dmuchany basen.

Fot. Tomek Kaczor.

Zobacz pojęcia działanie oddolne

oraz artywizm w dziale Monitoring.

1 czerwca 2011 roku grupa warszawskich aktywistów związanych z magazynem „Kontakt” tymczasowo przekształciła pomnik Małego Powstańca, dodając mu dziecięce zabawki i atrybuty: pęk baloników, dmuchane kółko, zjeżdżalnię i basenik. Powstała fotografia, która co roku pojawia się mediach społecznościowych i przypomina o postawionym przez pomysłodawców akcji pytaniu: czy aby na pewno chcemy gloryfikować udziału dzieci w konfliktach zbrojnych?

Fot. Tomek Kaczor.

Zobacz pojęcie imaginarium.

Dodatkowo autorzy akcji zwracają uwagę, że wyobrażenie Małego Powstańca jest niezgodne z historią powstania warszawskiego, w czasie którego zbrojny udział tak małych dzieci w walkach był niemożliwy. Akcja była próbą dekonstrukcji wyobrażenia, które ma swoje utarte miejsce w polskim i warszawskim imaginarium. Krótki performans służący wykonaniu fotografii służył również zobaczeniu na nowo pomnika, którego znaczenie stało się z czasem „przezroczyste”.