1.17 To nie jest fajka, René Magritte


#obrazki z komentarzem
 Obraz przedstawiający realistycznie namalowaną fajkę do palenia tytoniu. Tło jest beżowe i jednolite. Pod fajką znajduje się napis „ceci n'est pas une pipe”, co po francusku znaczy „to nie jest fajka”.

Widok pracy René Magritte’a Ceci n’est pas une pipe (this is not a pipe) ze strony Los Angeles County Museum of Arts.

Zdradliwość obrazów – to tytuł dzieła Magritte’a z 1929 roku, jednego z najczęściej komentowanych malowideł dwudziestego wieku. Przyczyną i warunkiem mnożenia się wokół niego interpretacji i teorii wydaje się przede wszystkim jego samozwrotność. Nie kończy się ona na uwydatnianiu samego języka (na czynieniu go nieprzezroczystym i widocznym), a właściwie na uwydatnianiu dwóch języków: wizualnego i przełożonego na pismo języka mówionego. To obraz, który rozmywa i podważa rozbieżność słowa i wizerunku, ukazując je nie tylko wobec siebie (dostrzegamy wizualność pisma, gdy zostaje „namalowane” na obrazie), ale pytając o ich relację z rzeczywistością poza obrazem – jeśli taka istnieje.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.