1.10 Koń, jaki jest


#obrazki z komentarzem
 Zdjęcie przedstawia dwie strony starej encyklopedii. Znajduje się na nich definicja słowa „koń” zaczynająca się od słów „koń jaki jest każdy widzi”. Definicję konia poprzedza definicja jednorożca.

Benedykt Chmielowski, Nowe Ateny, hasło „Koń”.

„Koń, jaki jest, każdy widzi” – mówimy, kiedy prześmiewczo sugerujemy, że już na pierwszy rzut oka wszystko jest jasne. Jest – czy wydaje się? Zdanie z Nowych Aten (1745 r.) ks. Benedykta Chmielowskiego nie zamyka sprawy, ale otwiera długie hasło o koniach. Dzieło to dalekie jest od standardów encyklopedycznych. Chmielowski podaje przykłady i ciekawostki, nie szuka definicji – tak jak internetowa wyszukiwarka pokazuje wiele różnych ilustracji po wpisaniu słowa „koń”. Poza przesłaniem, że warto czytać więcej niż tylko początek (lub nagłówek) tekstu, ujawnia się tu problem z przedstawianiem konkretu i abstrakcji, przykładu jednostkowego i uogólnienia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.