Magda Szcześniak

Biogramy

Kulturoznawczyni, badaczka kultury wizualnej i historii kultury polskiej XX wieku. Zajmuje się studiami gender i queer, teorią krytyczną, historią myśli lewicowej, przemianami struktury klasowej. Autorka książki Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji (2016) oraz licznych artykułów w pismach naukowych i popularnonaukowych. Współautorka książek Kultura wizualna w Polsce. Fragmenty oraz Kultura wizualna w Polsce. Spojrzenia (2017). Stypendystka Fundacji Fulbrighta, Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (stypendium dla wybitnych młodych naukowców). Laureatka Nagrody Naukowej „Polityki” 2017 w dziedzinie nauk humanistycznych. Od maja 2015 do marca 2016 roku wspólnie z Maciejem Gdulą oraz Krzysztofem Świrkiem prowadziła cotygodniowy program Nie wierzę politykom w TVP Info, poświęcony ważnym i aktualnym tematom społecznym i politycznym. Współzałożycielka i członkini redakcji pisma naukowego „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej” (pismowidok.org).

W „Szkole patrzenia” jest członkinią zespołu programowego, współprowadziła zjazd Selfie, autorką tekstów w publikacji.