2. Selfie

#Pojęcia

2.4 Biopolityka


#pojęcia

Więcej na ten temat w dziale Monitoring.

 

Więcej na ten temat w dziale Archiwum.

 

W najbardziej ogólnym znaczeniu to zarządzanie przez władzę ciałami obywateli. Działanie tak pojętej biowładzy rozciąga się zatem od takich zjawisk jak kontrola reprodukcji (prawo do antykoncepcji i aborcji, ale też szerzej: rola społeczna przypisywana kobiecie i sposób pojmowania jej ciała) czy obowiązkowe szczepienia, przez mechanizmy dyscyplinowania ciał (Foucaultowskie instytucje nowoczesności: szpitale, więzienia, szkoły, koszary, archiwa), po zarządzanie szansami na przeżycie własne i osób powiązanych (ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia na życie), hierarchie ważności podmiotów w wypadku zagrożenia i na co dzień, priorytety służb państwowych (rola policji z jednej strony, stan opieki zdrowotnej z drugiej). Ciało staje się z tej perspektywy podstawowym przedmiotem zarządzania – zarówno ciało jednostki, jak i ciało społeczne.

Zdaniem Michela Foucault biopolityka jest domeną nowoczesności i stanowi podstawowy model zarządzania na Zachodzie od XIX wieku. Wiele badaczek wskazuje jednak, że dominacja biopolityki wiąże się już z wcześniejszymi etapami rozwoju kapitalizmu (na przykład początkiem zakładania kolonii przez państwa zachodnie).

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.